vsat شبکه های ماهواره ای -شبکه

alt text

در تكنولوژی VSAT ارسال و دریافت اطلاعات بین ایستگاه‌های زمینی به‌طور مستقیم (Single Hop) یا توسط یك هاب مركزی زمینی (Double Hop) صورت‌ می‌پذیرد. در حوزه كاربردهای تجاری و غیر نظامی، سه باند فركانسی مورد استفاده در این تكنولوژی، C، Ku و Ka هستند. در این تكنولوژی، فركانس‌های ارسال و دریافت اطلاعات در هر باند متفاوت است و هر یك از باندها برای كاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سیستم‌هایی كه در باند C كار می‌كنند، به دلیل كار در فركانس پایین، شرایط جوی بر عملكرد ایستگاهها تأثیر كمی دارد. در حالی كه باران و مه باعث تضعیف سیگنال‌ها در باند فركانسی Ku می‌شود. این تأثیرپذیری از شرایط جوی در باند Ka به مراتب بیشتر می‌شود. فركانس‌های بین 30-25 گیگاهرتز در باند فركانسی Ka، امكان استفاده از آنتن‌هایی با قطر كمتر از یك متر را فراهم می‌آورد. ضمن آنكه می‌توان سرعت انتقال داده را به مقادیر بیشتری افزایش داد. باند Ka در واقع باند ایده‌آل برای انتقال اطلاعات با سرعت زیاد است. در حال حاضر، از باندهای C و Ku برای انتقال اطلاعات استفاده می‌شود و قطر آنتن‌های زمینی در این دو باند، بسته به نرخ ارسالی و توان ارسالی هر ایستگاه و پوشش ماهواره مورد نظر در هر باند، متفاوت است. اما به‌طور كلی، قطر آنتن‌ها و توان فرستنده‌ها در باند C در شرایط مشابه حدود دو تا سه برابر بیشتر از باند Ku است.


alt text

بخش‌های اصلی یك شبكه VSAT، ترمینال‌ها و هاب مركزی هستند كه با توجه به طراحی شبكه، انتقال اطلاعات ممكن است به صورت نقطه‌به‌نقطه و یا یك‌نقطه‌به‌چند‌نقطه باشد. اندازة شبكه نیز از چند‌ده تا چند‌هزار ترمینال متغیر است. هزینه اصلی در پیاده‌سازی شبكه، قیمت هاب زمینی است، به طوری كه هزینة یك ترمینال VSAT حدود 0.1 تا 0.2‌درصد قیمت هاب است. البته امروزه تكنولوژی‌های Hub-Less و نیز روش‌های مبتنی بر مینی‌هاب نیز مطرح شده‌اند كه حتی در داخل كشور نیز مورد استفاده هستند.


mobtakerangostar.ir

اگرچه این تكنولوژی دارای امنیت بسیار بالایی است و راه‌اندازی شبكه‌ در آن ساده است، اما به دلیل بالا بودن هزینه پهنای باند در آن، عموماً در مقایسه با سایر روش‌های انتقال بی‌سیم، مشكل اصلی آن، كم بودن سرعت انتقال اطلاعات است. در حقیقت سرعت انتقال اطلاعات، به دلایل اقتصادی محدود می‌شود و نه دلایل و محدودیت‌های فنی. این امر كاربرد آن را به سامانه‌هایی محدود می‌كند كه حجم اطلاعات جابه‌جایی در آنها زیاد نیست. از نظر اقتصادی هزینة راه‌اندازی و نگهداری این شبكه‌ها بسیار پایین است، اما هزینة شارژ ماهانه یا سالانه پهنای باند كه توسط اپراتورهای خارجی از مشتری اخذ می‌شود سبب افزایش هزینه‌های جاری این شبكه‌ها می‌شود و فقط با افزایش تعداد ترمینال‌ها و سرشكن شدن هزینه‌های پهنای باند اشتراكی بین تعداد زیادی كاربر، دارای صرفة اقتصادی می‌شود. برای مثال، شركتی با 4000 شعبه در سراسر دنیا فقط با پرداخت 60 دلار در ماه برای هر شعبه می‌تواند جا‌به‌جایی اطلاعات را بین شعب خود در سرتاسر دنیا فراهم كند. البته نباید كاربردهای خاص VSAT در سرویس‌دهی به مناطقی با امكان دسترسی كم و زمان‌های بحران را فراموش كرد.